PC skrine a zdroj

PC skrine
 
 
Počítačová skriňa (case) slúži na upevnenie všetkých ostatných komponentov a častí PC. Najčastejšie sa jedná o celokovové šasi so štandardizovanými rozmermi. Ďalším cieľom je takisto ucelenie chladenie, resp. ustálenie toku vzduchu pre lepšie prevádzkové vlastnosti.
Konštrukcia 
 Najčastejšie je skriňa vyrobená z plechu (oceľ, dural), ale dá sa vyrobiť aj z plastu (plexi) a iných materiálov. Skriňa má odnímateľné bočné steny, ktoré po odstránení odhalia samotnú konštrukciu a umožní robiť úpravy vo vnútri skrine. Šasi je kostra skrine s vytvorenými otvormi a plochami pre upevnenie komponentov.
Základom je plocha pre upevnenie základnej dosky. Veľkosť tejto plochy je zvyčajne univerzálny pre viacero typov (ATX - micro ATX, mini ATX, ITX, mini-ITX, DTX,). Na prednej maske skrine sú zvyčajne umiestnené ovládacie prvky (tlačidlo reset a štart), indikačné prvky (LED) a pár konektorov (USB, audio, FireWire).
 
Ďalšou časťou sú upevňovacie šachty. Každá skriňa má 5,25 "a 3,5" šachty buď s čelným panelom, alebo bez panelu. Rozdiel medzi šachtou s čelným panelom, a bez panela je v tom, že do šácht sa čelným panelom sa upevňujú komponenty, ku ktorým potrebujete mať prístup (optické mechaniky, FDD apod) a do šácht bez panela sa dávajú obyčajne disky. Počet šácht závisí od celkovej veľkosti skrine.
 
Ďalej sú tam miesta pre upevnenie ventilátora (8,12,14 cm), niektoré skrine ešte majú nadštandardnú výbavu, ktorú predstavujú napr: teplomery, displeje alebo ďalšie miesta pre chladenie.
 
Tvar a rozmery
Skrine sa vyrábajú v rôznych veľkostiach pre rôzne typy základných dosiek. Delí sa na dva základné typy: "nastojato" (tower) a "naležato" (desktop).
 
 Skrine "naležato" (desktop) ležia na bočnej stene a tým pádom je doska upevnená vodorovne. Ich nevýhodou je, že zaberajú veľa miesta a nie sú moc obľúbené. Výhodu majú takú, že základná doska a rozširujúce karty majú vďaka svojej polohe prirodzenej chladenie. Typy týchto skríň sú desktop, slim, booksize a desknote.
  Skrine "nastojato" (tower) ležia na spodnej strane a tým pádom zaberajú najmenej miesta. Výhodou je vodorovné upevnenie mechanik. Nevýhodou potom je zvislé umiestnenie základnej dosky, kvôli ktorému sú potom rozširujúce karty umiestnené vodorovne a chladičom smerom dolu, čo je najhorší možný smer. Tento typ je medzi užívateľmi najrozšírenejšie a najobľúbenejšie. Príkladom sú skrine tower, bigtower, miditower, minitower (skrine typu tower sa líšia počtom 5,25 "šácht a preto majú rozdielnu výšku).
Určitým aspektom je aj dizajn skrine, ktorý podlieha módnym trendom. Môžete si zakúpiť umelecky upravené skrine - maľby, výrezy, doplnky, osvietené atď. V dnešnej dobe prevláda čierna, strieborná farba. Úprava vzhľadu skrine sa nazýva casemodding.
 

PC Zdroj

Napájací zdroj počítača (PSU - Power Supply Unit) sa používa na konverziu napätia zo siete na nízke napätie potrebné pre PC komponenty. Najčastejšie sa dodávajú zdroje typu ATX.

 V PC sa k zdroju pripájajú nasledujúce komponenty: základná doska, pevné disky, grafická karta, aktívne chladiče, optické a iné mechaniky a ďalšie (špeciálne moduly, podsvietenie, ...), Všetky ostatné komponenty dostávajú napätie nepriamo zo základnej dosky. Najviac energie sa sústreďuje v samotnej krabici, z ktorej vychádza zväzky drôtov. Na opačnej strane sú vetracie otvory a zásuvky pre pripojenie do siete, môže byť prítomný aj prepínač vstupného napätia. Štítok pripevnený na boku adaptéra obsahuje údaje o maximálnom výkone a certifikáciu. ATX zdroje majú rozmery 150x86x140mm aj keď sa môžu líšiť v závislosti na výrobcovi. Napájanie používa aktívne chladenie, obvykle pomocou ventilátora s priemerom 80 mm.
 
Napájacie zdroje sú hodnotené na základe maximálneho výkonu. Typické výkonové rozsahy pre domáce a kancelárske aplikácie sú v rozmedzí od 300W do 500W (pre miniatúrne a veľmi staré počítače aj pod 300W). V počítačoch pre hráčov majú výkon trochu vyššia - 500W až 800W a zdroje pre servery od 800W až do 1400W. Silnejšie zdroje sú určené predovšetkým pre veľké servery av menšej miere pre počítače s viacerými procesormi a niekoľkými grafickými kartami.
 
Konektory

 Hlavný napájací konektor - jedná sa o konektor pre pripojenie napájania k základnej doske. Má 20 alebo 24 pinov. Jeden z nich patrí PS-ON drôtu (je zvyčajne zelený). Je to najväčšia konektor zo všetkých. V prípadoch, kedy má základná doska iba 24pinový konektor, sú niektoré zdroje dodávané s dvoma konektormi (jeden s 20 piny a druhý sa 4 piny), ktoré tak spoločne vytvárajú jeden 24pinový konektor.

 

ATX12V - 4-pinový napájací konektor, druhý, ktorý je pre pripojenie k základnej doske (okrem hlavného 24pinového), poskytuje zvláštne napájanie pre procesor. Pre high-end dosky a procesory je totiž potrebné viac energie, preto EPS12V má 8 pinový konektor. U starších zdrojov sa s týmto konektorom nestretnete.

 

4pinový periférne (Molex) - klasický konektor pre napájanie pevných diskov v počítači. Obsahuje štyri vodiče: dva čierne (zem, červený (+5 V) a žltý (+12 V). V niektorých prípadoch sú využívané ako dodatočné napájanie pre rôzne karty.

 

 4pinový Berg (mini-Molex) - malý napájací konektor pre 3,5 "disketovej jednotky.

 

 Konektory pomocného napájania - existuje niekoľko typov pomocných konektorov, určených pre dodatočné napájanie, ak sú potrebné

 

 Serial ATA - 15pinový konektor pre komponenty, ktoré používajú SATA napájací zásuvky. Tento konektor dodáva napätie v troch rôznych hodnotách: +3.3, +5 a +12 Voltov.

6pinový - väčšina moderných počítačov dodáva energiu pomocou 6pinových konektorov, ktoré zvyčajne využívajú PCI-E rozširujúce karty. Každý tento konektor môže mať na výstupe maximálne 75W.

 

C14 IEC konektor - v kombinácii s vhodným C13 káblom sa používa pre pripojenie k miestnej sieti